Mieszkam w Łodzi ale najczęściej znaleźć mnie można nad polskim morzem lub w podróży Oprócz pasji do podróży, uwielbiam tańczyć. Odkąd pamiętam już jako dziecko bujałam się do rytmu muzyki. Co przerodziło się w wielką pasję. W wieku nastoletnim zaczęłam chodzić na zajęcia taneczne, jeździć na zawody z grupą po Polsce. Miałam przyjemność tańczyć w teatrach w Łodzi i Warszawie. W 2019 roku dostałam się na roczny pobyt w szkole tanecznej w Danii i Ameryce.
Na dziś dzień, współtworzę kolektyw Humanifesto i fascynuje mnie eksploracja tańca jako forma medytacji, kreatywności i autentycznej ekspresji.
Podczas moich warsztatów pozwolimy ciału na swobodne poruszanie się w zgodzie z wewnętrznymi impulsami, ucząc się wsłuchiwać w sygnały płynące z ciała, a także eksplorować różne formy wyrażania emocji i energii. Te zajęcia są przestrzenią, w której możesz swobodnie wyrażać siebie, bez oceniania, bez narzuconych form i struktur. To wszystko w samym sercu Tatr Wysokich …
Urodzona w 1986 roku, reporterka, propagatorka wiedzy o przyrodzie, absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek Instynkt. O wilkach w polskich lasach, za którą otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” oraz Niedźwiedź szuka domu (Wydawnictwo Czarne). Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przekroju” czy „Tygodniku Powszechnym”. Związana z fundacją i pismem „Kosmos dla Dziewczynek”, w którym opowiada dzieciom o przyrodzie. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych. Zabiera ich na wyprawy w dzicz. Przez parę miesięcy podróżowała po Kolumbii Brytyjskiej, żeby zebrać materiał na kolejną książkę. Mieszka w Beskidzie Niskim.
Podróż przez krainę białych duchów, Wielkiej Stopy i wilków, które łowią łososie
Mityczna dzika kraina czy eksploatowana przez człowieka kopalnia „dolarów”? Anna Maziuk przez pięć i pół miesiąca podróżowała po Kolumbii Brytyjskiej i spotykała się zarówno z naukowcami i naukowczyniami, jak i rdzennymi mieszkańcami tych obszarów. Najwięcej czasu spędziła nad wybrzeżem i na wyspach, bo styk oceanu i lądu jest miejscem szczególnie ciekawym i bogatym przyrodniczo. To tu rośnie północny las deszczowy – Great Bear Rainforest, to także tu żyją endemiczne wilki właśnie ze względu na miejsce występowania nazywane „coastal wolves”. Bardzo duży procent ich diety stanowią stworzenia morskie: foki, wydry, łososie, małże… A łowieniu ryb są sprawniejsze od niedźwiedzi! Autorka wydanej właśnie książki „Niedźwiedź szuka domu” (wyd. Czarne) opowie też o tamtejszych niedźwiedziach. Czy grizzly różnią się od żyjących w Polsce niedźwiedzi brunatnych? Skąd wzięła się ta tajemnicza nazwa? Gdzie żyją najrzadsze niedźwiedzie na świecie – niedźwiedzie duchy, czyli białe niedźwiedzie czarne? No i wreszcie, jaką rolę w tym wszystkim odgrywają same łososie? Czy da się wytropić pumę? Dlaczego humbaki śpiewają piosenki i co orki mają wspólnego z ludźmi?
Śladem zwierząt w Tatrach
Podczas trzygodzinnej wyprawy będziemy się rozglądać za śladami różnych zwierząt: niedźwiedzi, rysi, wilków, jeleni, saren i wielu innych. Będziemy patrzeć na pozostawione przez nie tropy, odchody, drapania, legowiska, a jak się nam poszczęści – może znajdziemy jakąś ofiarę. Dowiemy się, jak rozpoznać trop wilka, dlaczego kupa niedźwiedzia czasem jest fioletowa, a czasem czarna, ale przede wszystkim jak jedne zwierzęta zależą od drugich i o tym, jak wszystko wokół nas jest powiązane. Spora dawka wiedzy o świecie przyrody i występujących w nim współzależnościach.
autorka książek, bestsellerowych biografii: himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci” (2017), przyrodniczki Simony Kossak pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015), czy „Kotański. Bóg Ojciec. Konfrontacja”, opowieści o Marku Kotańskim, twórcy Monaru (2021 r.), wszystkie biografie ukazały się w Wydawnictwie Literackim. Jest też autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” oraz zbioru opowiadań „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (2010), czy biografii partnerki górskiej Wandy Rutkiewicz – himalaistki Haliny Krüger -Syrokomskiej (2019 r.)
Laureatka Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Białowieża szeptem” z 2018 r., w 2016 r. nominację do tej nagrody zdobyła jej książka „Simona”. Książka o Wandzie Rutkiewicz była z kolei nominowana do nagrody Bestsellery Empiku jako jedna z dwóch najchętniej czytanych biografii w Polsce w 2017 r. Książka „Wanda” ukazała się w Hiszpanii i na Litwie, obecnie w przygotowaniu wydanie macedońskie. Za książkę „Halina” autorka otrzymała Nagrodę Literacką Zakopanego w 2020 r. oraz zdobyła Grand Prix w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Książka „Halina” wygrała też w plebiscycie na Książkę Sportową Roku 2019 w kategorii Najlepsza Książka Górska.
Anna Kamińska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, ma też podstawowe wykształcenie muzyczne w klasie wiolonczeli. W oparciu o jej książkę 'Simona’ powstał spektakl teatralny 'Simona K. Wołająca na Puszczy’, monodram w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej-Frankiewicz (reż. Anna Gryszkówna, tekst Piotr Rowicki). Sztuka znajduje się m.in. repertuarze Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Jesienią tego roku w kinach będzie można obejrzeć film „Simona Kossak” w reżyserii Adriana Panka, który powstał na podstawie książki „Simona”. W przygotowaniu anglojęzyczne wydanie biografii Simony Kossak. Ostatnią jej książką jest biografia Marka Jackowskiego, lidera zespołu MAANAM pt. „Głośniej!” (2023 r.), nominowana w 2024 roku do „Wawrzynu” Nagrody Literackiej Warmii i Mazur.
Dziennikarka, redaktorka i reporterka, z wykształcenia polonistka (UW) i filmoznawczyni (UJ). W przeszłości współpracująca głównie z mediami filmowymi, a obecnie m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Krytyką Polityczną” i „Kulturą Liberalną”. Przez ponad sześć lat mieszkała w Chile, o którym napisała reportaż „Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp” (MUZA, 2019), wyróżniony nagrodą National Geographic Traveler dla najlepszej książki roku. Współpracuje m.in. z festiwalem Latin Film Fest i innymi festiwalami filmowymi. Od kilku lat prowadzi profil @Pocztówki z Południa, gdzie pisze o Chile oraz innych państwach Ameryki Południowej. Aktualnie mieszka pomiędzy Warszawą i Santiago.
Temat spotkania – Chile południowe. Tysiąc niespokojnych wysp
Rozmowa/opowieść o Chile (nie tylko) południowym: jego różnorodnej przyrodzie, wyjątkowym położeniu geograficznym, trudnej przeszłości i tętniącej zmianami współczesności. Będzie to też opowieść o kulturach, mitologiach i językach rdzennych ludów – tych, które przetrwały do dziś, a także tych dawnych, które już dawno zniknęły. Oraz o Patagonii i jej mieszkańcach: od pum, gwanako, pingwinów czy wielorybów, po społeczności rdzenne, gauczów i słynnych podróżników. A także historia różnych chilijskich finis terrae, m.in. południowych archipelagów – wietrznych i pełnych mrocznego uroku. Wydają się one osobnym światem i zarazem miniaturą całego Chile. Długiej, dalekiej wyspy, której los zawsze związany był z surowym klimatem, nieujarzmioną przyrodą i kapryśnym Oceanem Spokojnym.
Zapraszam Was w głąb serca Afryki na opowieści o pięknie i bogactwie tego kontynentu. Afryka to nie tylko pustynie i sawanny, ale także bujne dżungle i malownicze wybrzeża. Będzie o „grze wizowej” w Afryce Zachodniej, o wigilii spędzonej z celnikami na granicy z Nigerią, o przeprawie łodzią rybacką do Kamerunu i o utraconej siódemce. Zabiorę Was na wycieczkę z samej góry z Nordkappu przez Maroko do RPA zachodnim wybrzeżem, a potem w kierunku Kenii, a stamtąd już przez Bliski Wschód w kierunku domu. Nie zawsze było łatwo, nie zawsze było kolorowo, ale Afryka już na zawsze pozostanie w moim sercu.
Ania Żak
Olsztynianka uzależniona od podróży i górskich wędrówek. Od 2016 roku realizuje motocyklową podróż dookoła świata. 42 miesiące w podróży oraz ponad 160000 przejechanych kilometrów. Nie potrafi usiedzieć w miejscu i ciągle chce zobaczyć więcej, pojechać dalej.
Wędrowczyni i pasjonatka długodystansowych szlaków górskich, z zawodu
związana z branżą IT. W połowie roku 2023 zdecydowała się zrezygnować z pracy w korporacji i zacząć w pełni realizować swoje marzenia podróżnicze i nie tylko. Autorka książki Transcaucasian Trail Armenia – 860 km solo przez Kaukaz.
• Trenowała amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit.
• Ma na koncie kilka startów w biegach górskich ultra.
• Pokonała wiele górskich szlaków długodystansowych, m.in. szlaki GR131, Szlak GR240 w Hiszpanii, TRANSPIRENEICA GR11 (850 km).
• Samotnie i z namiotem przeszła Główny Szlak Beskidzki w dwie strony – łącznie 1000 km w 25 dni i 8h, ustanowiła też kobiecy rekord na tej trasie zimą 7 do i 19 godzin
• Została 7 osobą i 3 kobietą, która pokonała szlak Via Alpina w całości za jednym razem – 2650 km przez Alpy, 8 krajów, 94 dni na trasie wędrówki, większość noclegów pod namiotem, ustanawiając również kobiecy rekord tej trasy Dorota, jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo! Trasa przechodzi przez Armenię i Gruzję, jest ona w trakcie developmentu, więc wyprawa Doroty miała charakter zdecydowanie odkrywczy. W sumie pokonała 1710 km, 55 000 m przewyższenia (najwyższy punkt: Azhdahak 3597 m n.p.m.). Wędrowała przez masyw Małego Kaukazu przez 76 dni.
Po ostatniej wyprawie powstała książka o Armeńskiej części szlaku. Dostępna na stronie www.szparagatranscaucasian.pl.
Program warsztatów:
15.11.2024 – warsztaty czas 3 h
16. – 17.11.2024 – wyjście w góry 6 – 7 h
Zanurzanie w naturze jest tym, co kocha najbardziej. Na drugim miejscu jest budowanie wartościowych relacji z ludźmi. Jako dziecko biegała na wsi po łąkach i tak jej zostało, zaś sport wyłonił się jako skuteczna odpowiedź na chaos świata korporacji. Przez całe życie kosztuje najróżniejsze jego smaki – surowy rygor treningów triathlonowych, magiczne skakanie z wyspy na wyspę w swimrunie (w ambitnej wersji jako udział w szwedzkich Mistrzostwach Świata ÖTILLÖ), gubienie się nocą z mapą w lesie po kilkunastogodzinnym wysiłku, pływanie na Saharze lub w zamarzniętym Bałtyku, czy kompletnie uwalniające umysł i duszę deskowe sporty wodne.
Jedną z jej pasji jest praca w sporcie z dorosłymi amatorami – od oswajania wody, czy odczarowywania biegu, po ustalanie i realizację różnorodnych celów sportowych, z naciskiem na ogólny rozwój.
W Roztoce chce odkrywać okolicę razem z uczestniczkami – trochę na biegowo, trochę na spokojnie, z różnymi ćwiczeniami: od mobilizujących i wzmacniających, po rozciągające i relaksujące – za to na pewno z radością i zauroczeniem.
Koordynatorka kampanii przyrodniczych w OTOP BirdLife Polska.
Zawodowo i społecznie zajmuję się ochroną przyrody od zawsze i czasem mi wychodzi (nagroda Goldmanów 2010 za obronę Doliny Rospudy).
Na początku (w WWF, Fundacji Greenmind, Fundacji dla Biebrzy oraz Biebrzańskim Parku Narodowym) moim oczkiem w głowie były różnej maści mokradła: bagna, rzeki, torfowiska.
Najdłużej współpracuję jednak z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. Nie jestem jednak ornitolożką…
Aktualnie koordynuję projekt ochrony lasów w Karpatach i chętnie o nim opowiem. Nie dostaję premii za to, że głośno mówię, że kocham swoją pracę!
Dlaczego jestem szczęściarą, która łączy zawód i pasję? Opowiem Wam na najbliższym Cosy Festivalu Kobiecego Outdooru. Będzie o hasaniu po górach i bagnach i lasach, tropieniu zwierząt, poznawaniu wspaniałych ludzi, pogo w delegacji, spływie kajakiem po Wiśle i najdziwniejszej imprezie ever.
Znajdziesz mnie tu: @wnaturzona, a Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków tu: @otop_birdlife_pl
Tytuł wystąpienia na COF: Chroniąc ptaki, chronimy znacznie więcej
Urodzona w 1985 roku. Pisarka, dziennikarka, reporterka ( “Vogue”, “Pismo”, “Wysokie Obcasy”, “Mint Magazine”), felietonistka “Polityki”, kuratorka wystaw ( m.in dla Muzeum Powstania Warszawskiego), badaczka i popularyzatorka antropologii mody, kulturoznawczyni. W 2021 roku pod auspicjami Instytutu Adama Mickiewicza ukazała się książka pod jej redakcją i jej współautorstwa „Reason and Flair. A Century of Fashion in Poland”. Autorka m.in. reportaży Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady (2020) ( Nagroda im. Teresy Torańskiej, Ołówek Moczarskiego, finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Grand Press ), Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny (2021) Wydała również, m.in: zbiór reportaży o polskiej modzie po 1990 roku – Modni. Od Arkadiusa do Zienia oraz książkę non-fiction o Stanach Zjednoczonych Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island, za którą była nominowana do nagrody „Newsweeka” imienia Teresy Torańskiej i na podstawie której w Teatrze Nowym w Łodzi została wystawiona sztuka pod tym samym tytułem. Ponadto autorka podcastów Ubrani i Garderobiana i współautorka serialu podcastowego Supernowa, który otrzymał nagrodę Podcastu Roku 2022 w konkursie im. Janusza Majki. Prowadzi spotkania literackie i kulturalne, nie stroni od analizowania popkultury ( napisała zbiór esejów i wywiadów “Era Taylor Swift”), jest feministką ( napisała zbiór reportaży o współczesnych feminizmie polskim skupionym wokół cielesności, pt. “Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”. Działaczka w Fundacji Kraina zajmującej się budowaniem wspólnot wokół sztuki i dizajnu – prowadzi tam autorskie projekty wokół mody i kreatywnego pisania
Sustainable outdoor fashion. Konwersatorium, wykład z pokazem slajdów i ćwiczenia
Odpowiedzialna moda outdoorowa, czyli właściwie co? Greenwashing w tym obszarze jest prawie tak zielony, jak pierwsze pędy krokusów na przedwiośnie. Może więc inaczej – jakie ubrania zabieramy w naturę: w góry, na morza, na jeziora i stepy? Jakie i dlaczego? Czy myślimy o tym, czy to co pakujemy do bagażu jest modą zrównoważoną? Jakie marki, twórcy mają tutaj ciekawe propozycje i jaka jest w ogóle historia mody w outdoorze? Co nosiły kobiety w zewnętrzu, w przygodzie i w pracy?
Czy branża mody uczy się dobrych praktyk od tzw. ubrań technicznych i podróżniczych? Jaki obraz kobiety w outdoorze kreśli moda i dlaczego to (bywa) szkodliwe? A jakie są dobre praktyki reprezentacji? Jak wy siebie portretujecie – wasze wizerunki? Co wy macie w szafach i jakie za tymi ciuchami stoją historie i potrzeby? Do tego porcja odzieżowych outdoorowych ciekawostek oraz mały konkurs z modowymi prezentami z recyclingu od Fundacji Kraina.
Dyrektorka artystyczna National Geographic Polska i fotografka, podróżuje po świecie realizując swoje projekty w Studio F11.
Skupia się głównie na fotoreportażu, gdzie podejmuje trudne społecznie tematy. Rejestrowała m.in. sytuację Nepalczyków po trzęsieniu ziemi oraz problem niedożywienia dzieci w Nigrze i kobiet przedwcześnie wychodzących za mąż w afrykańskich krajach Trzeciego Świata. Natomiast w swoich długoterminowych projektach bada związek człowieka z naturą i procesy jakie zachodzą z potrzeby porozumienia z przyrodą.
Lubi wyzwania, unika masowej turystyki i stara się ze swoich podróży przywieźć autentyczne historie.
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, fotografią i fotoedycją zajmuje się od 20 lat. Bywa jurorką w konkursach fotograficznych, prowadzi przeglądy portfolio i warsztaty fotograficzne w odległych zakątkach świata.
Na Cosy Outdoor Festival opowiem o swojej pracy jako fotografki w Nigrze, w kraju Trzeciego Świata, oraz sytuacji kobiet jaka tam panuje. Podzielę się również ostatnim projektem, bardzo osobistym, dotyczącym mojej relacji z przyrodą, nad którym cały czas pracuję. I zabiorę Was także w odległe zakątki świata, gdzie organizuję warsztaty fotograficzne.
Zapraszam więc, wieczorową porą do schroniska Roztoki, na snucie opowieści o świecie.
Po latach spędzonych na etacie w różnych agencjach reklamowych w końcu wyrwała się w las, i to bez butów!
Pisze, rysuje, tropi zwierzęta i rośliny, a potem wymyśla dla Was autorskie wspaniałości z naturą w tle. Stawia na ekologię, zrównoważony rozwój i promowanie lokalności, wytwórców i artystów.
Pomysłodawczyni i organizatorka pierwszego w Polsce festiwalu kobiecego outdooru – Cosy Outdoor Festivalu.
Jeśli jeszcze nie masz biletu możesz kupić go poprzez naszą stronę.
POLITYKA PRYWATNOŚCI
© Copyright 2024 Cosy Outdoor Festival – All Rights Reserved Asamblaż Studio Projektowe